Tápete mezi označením materiálů, z kterých jsou sáčky vyrobeny? V tomto článku si jednotlivé materiály rozerbereme a poradíme Vám.

Co je to KRAFT, PET/PE nebo OPP?

Sáčky jsou vyrobeny ze dvou nebo tří různých vrstev materiálů. V popisu sáčku je vždy uvedena zkratka, z jakého materiálu je daný sáček vyroben. A právě zde najdete vysvětlení, co jaká zkratka znamená a jakou vlastnost má který materiál.

Při výběru sáčků doporučujeme upřednostnit funkčnost, v tomto případě je vzhled vždy na druhém místě.

Dávno již není pravdou, že je hliníková vrstva nejdůležitejší vrstvou pro zachování aroma. Existuje náhrada a to metalizovaná PET folie nebo různé kombinace folií, např. BOPA+CPP.

Všechny prodáváné sáčky jsou určené pro styk s potravinami a ke všem sáčkům máme potřebné certifikáty.

  • KRAFT - papírová vrstva. Ve většině případů je použit pro výrobu recyklovaný japonský papír. Sáček můžete potisknout razítkem nebo lze také použít samolepku, ale je potřeba, aby samolepka měla silnější vrstvu lepidla, jinak může dojít při naplnění sáčků k odlepování samolepky.
  • PET (polyethylentereftalát) – PET má výborné vlastnosti pro balení potravin, zejména je ceněna jeho pevnost v tahu, vynikající chemická odolnost, nízká hmotnost, dobrá elasticita a stabilita v širokém rozmezí teplot (od -60 do +220°C).
  • PE - polyetylen – PE má nízkou měrnou hmotnost, schopnost teplem se smršťovat a svařovat, výbornou odolnost vůči vodě a vodní páře a naopak propouští plyny jako kyslík, oxid uhličitý a aromatické látky. Ve většině případů se používá jako vnitřní vrstva, díky které lze sáček uzavřít teplem (svařením svářečkou nebo kleštěmi).
  • OPP - orientovaný polypropylen – PP je podobný PE (polyethylenu) i ve svých vlastnostech. Je však tvrdší, pevnější a tepelně odolnější.

  • OPPmat - matná úprava OPP folie. Poskytuje stejné vlastnosti.

  • CPP - odlévaný polypropylen – velmi podobné vlastnosti jako OPP, vyniká vysokou transparentností a je pevnější než OPP. Ve většině případů se používá jako vnitřní vrstva, díky které lze sáček uzavřít teplem (svařením svářečkou nebo kleštěmi).

  • AL - hliníková vrstva. Tato vrstva slouží k zamezení vniknutí světla, vlhkosti a kyslíku do sáčku.

  • BOPA (nylon) - použití této folie stále roste. Je vysoce odolná proti propíchnutí, poskytuje vysokou bariéru proti plynům a vlhkosti. Má vysokou chemickou odolnost. V kombinaci s folií CPP nebo PE je plnohodnotnou náhradou AL folie. Stabilita v širokém rozmezí teplot (od -60 do +150°C).

  • PERG (GPP) - pergamenová náhrada je bezdřevý papír, vyrobený z přírodních surovin bez přídavku chemických činidel. Tato vrstva je nepromastitelná a voděodolná.

  • BIO - kompostovatelný materiálů (kukuřičný škrob, papír, rostlinná celulóza). Z tohoto materiálu jsou vyrobeny sáčky, zipové uzávěry a ventily na kávu.  Sáčky se od sebe liší počtem vrstev a sílou materiálů. Nejsilnější "aroma save" sáček je s označením Metaizovaný. Materiál je plně kompostovatelný. Čas rozkladu od 2 měsíců do půl roku.

Nevíte si rady, které sáčky vybrat? Kontaktujte nás nebo navštivte náš showroom v Praze, rádi vám pomůžeme.