Tápete mezi zkratkami materiálů, ze kterých jsou sáčky vyrobeny? V tomto článku vám jednotlivé materiály přiblížíme a poradíme Vám.
Co je to KRAFT, PET/PE nebo OPP?
Představte si, že se ponoříte do fascinujícího světa sáčků - ano, těch běžných sáčků, které používáme každý den. Co se skrývá za jejich zdánlivě jednoduchou konstrukcí? Jaké tajemství nesou ve svém nitru? A jak rozluštit zkratky materiálů, ze kterých jsou vyrobeny?
Sáčky, které máme denně na dosah ruky, jsou výsledkem promyšleného spojení dvou či tří různých vrstev materiálů. Tato kombinace zajišťuje optimální vlastnosti pro různé účely použití. V popisu každého sáčku naleznete zkratku materiálu, který byl použit při jeho výrobě. A právě v tomto článku se nachází klíč k pochopení, co která zkratka znamená a jaké unikátní vlastnosti přináší jednotlivé materiály.
Při výběru ideálního sáčku pro vaše potřeby vám doporučujeme zaměřit se především na jeho funkčnost a praktičnost. V tomto případě je ochrana produktu vždy na prvním místě a estetická stránka vždy až na druhém. Nahlédněte do světa sáčků a objevte, jak dokáže správná kombinace materiálů a vrstev naplnit vaše očekávání a usnadnit vám život!
KRAFT - papírová vrstva, na kterou se ve většině případů používá recyklovaný japonský papír. Používá se pouze na vnější vrstvu sáčku, která nepřijde do kontaktu s potravinou. Sáček můžete potisknout razítkem nebo lze také použít samolepku, ale je potřeba, aby samolepka měla silnější vrstvu lepidla, jinak může dojít při naplnění sáčků k odlepování samolepky.
PET (polyethylentereftalát) – PET má výborné vlastnosti pro balení potravin, zejména je ceněna jeho pevnost v tahu, vynikající chemická odolnost, nízká hmotnost, dobrá elasticita a stabilita v širokém rozmezí teplot (od -60 do +220°C).
PETmet (polyethylentereftalát s metalickým zbarvením) – PET folie s přidáním hliníkového prášku (1%). Folie chrání před světlem, vlhkostí a kyslíkem. Výhodou je nižší cena než u AL fólie.
PE (polyetylen) – PE má nízkou měrnou hmotnost, schopnost teplem se smršťovat a svařovat, výbornou odolnost vůči vodě a vodní páře, ale naopak propouští plyny jako kyslík, oxid uhličitý a aromatické látky. Ve většině případů se používá jako vnitřní vrstva, díky které lze sáček uzavřít teplem (svařením svářečkou nebo kleštěmi).
EVOH (ethylene vinyl alcohol) - Poměrně nový materiál, který slouží jako náhrada AL vrstvy a je plně recyklovatelný. Jedná se o čirou fólii s vysokou bariérou proti plynům, kyslíku a vlhkosti.
OPP (orientovaný polypropylen) – OPP je podobný PE (polyethylenu) i ve svých vlastnostech. Je však tvrdší, pevnější a tepelně odolnější.
OPPmat - matná úprava OPP folie. Poskytuje stejné vlastnosti.
CPP (odlévaný polypropylen) – velmi podobné vlastnosti jako OPP, vyniká vysokou transparentností a je pevnější než OPP. Ve většině případů se používá jako vnitřní vrstva, díky které lze sáček uzavřít teplem (svařením svářečkou nebo kleštěmi).
AL (hliníková vrstva) - AL vrstva nepřichází do kontaktu s potravinou a je umístěna uprostřed třívrstvé fólie. Tato vrstva slouží k zamezení vniknutí světla, vlhkosti a kyslíku do sáčku. Již neplatí, že je hliníková vrstva nejdůležitější vrstvou pro zachování aroma. Existují náhrady, a to metalizovaná PET folie nebo různé kombinace folií, např. BOPA+CPP.
BOPA (nylon) - využití této fólie stále roste. Je vysoce odolná proti propíchnutí, poskytuje vysokou bariéru proti plynům, vlhkosti a v neposlední řadě má vysokou chemickou odolnost. V kombinaci s folií CPP nebo PE je plnohodnotnou náhradou AL fólie. Je stabilní v širokém rozmezí teplot (od -60 do +150°C).
PERG (GPP) - pergamenový papír, vyrobený z přírodních surovin bez přídavku chemických činidel. Tato vrstva je nepromastitelná a voděodolná.
PBS (polybutylene succinate) - kompostovatelný materiál (biopolymer vznikající fermentací glukózy a sacharózy). Sáček vyrobený z této fólie je kompletně kompostovatelný včetně ZIP uzávěru, a to i v domácím kompostéru. Rozložitelnost fólie je 2-6 měsíců dle podmínek v kompostéru.
Nevíte si rady, které sáčky vybrat? Kontaktujte nás , rádi vám pomůžeme.